пʼятниця, 5 грудня 2014 р.

Число іменників. Іменники, що мають форми тільки однини або тільки множини.

Мета: розширити й поглибити знання учнів про число іменників; дати поняття про множинні іменники; виробляти вміння і навички правильно вживати ці іменники, узгоджуючи з іншими частинами мови, використовуючи їх у своєму мовленні; залучаючи дидактичний матеріал, виховувати повагу до людей фізичної праці.

Обладнання: таблиця «Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини» (роздрук), картки.

Хід уроку

І.Мотивація навчальної діяльності.

«Згоден? – Не згоден? – Обґрунтуй!»

Проблемне завдання.

Іменники любов, гнів, сором у множині не вживаються.

Іменники штани, ножиці, окуляри в однині не вживаються.

-         Що ви знаєте про число іменників? Яким способом визначаєте його? Чи достатньо ви маєте знань для розв’язання проблемного завдання? Отже, нам є над чим сьогодні працювати.

ІІ Оголошення теми та мети уроку.

ІІІ. Актуалізація знань учнів.

1. Індивідуальна робота учнів з картками.

Картка №1
Скласти речення, в яких слово земля, лев, орел, зірка в одних випадках мали б одне значення і писалися з малої літери, а в інших – інше значення і писалися з великої літери.

 

Картка №2
Списати, підкреслюючи іменники – назви дій і ознак, визначити усно їх рід, число й відмінок. Поставити замість крапок, де треба, апостроф чи мякий знак.
Не хвалис… мудрий мудріс… тю, а сил…ний силою. Робота піс…ню і відпочинок любит… . Наша сила – сім…я єдина. Чесному всюди чест… . Чия відвага, того й перемога. Щас…тя в повітрі не в…єт…ся- воно в боротьби дістаєт…ся. Хоробріс…ть – найкраща якіст… людини.

2.Визначте число іменників, розподіліть на три колонки: 1)однина, 2)множина, 3)? .

Вода й криниця, зірка і зірниця –

Жіночий рід панує в словниках.

Хто витворив пісні? Не таємниця:

Вони – немов півні на рушниках.

Нам словники – аннали у напрузі,

І вірні друзі, і провідники.

В борінні, у горінні, в горі, друзі,

Не біймось заглядати в словники.

                              С. Литвин

ІV.Осмислення матеріалу учнями. Вироблення вмінь і навичок.

1. Розповідь учителя.

-Уявімо собі, що ми захотіли перевірити, чи всі іменники мають рід, число, відмінок. Ось вишикувалися вони, багато їх, то й цікавого тут має бути найбільше теж. Проходимо ряди іменників. І що це? У деяких із них немає всього спорядження.

- Чому не маєте однини і множини? – питаємо забудьків.

- Я маю тільки те, що маю, - тоненько пропищав один.

- Я маю тільки це, - баритонно підхопив інший. І загомоніли, захвилювалися… Нам здалося, що іменники щось забули, а виявляється… вони такі – завжди.

2. Гра «Шикуйтеся!»

Розгляньте таблицю «Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини» (роздрук – на кожній парті).

 

Тільки однина
Речовини: вода, вугілля, залізо, масло, молоко, сталь, руда;
опредмечена дія або якість6 блакить, боротьба, братерство, виховання, глибінь, гостинність, довжина, зелень, садівництво, терпіння;
збірність: листя, молодь, студентство, селянство;
власні назви: Десна, Дніпро, Кавказ, Дністер, Львів, Микола, Петро, Полтава.
Тільки множина
Назви парних або кілька частинних предметів: вила, ворота, носилки, ночви, окуляри, сіни, сани, сходи, штани;
назви речовин: консерви, прянощі, висівки, вершки;
зі значенням збірності: джунглі, гроші, копалини, хащі, надра;
назви дій, процесів: відвідини, побігеньки, пустощі, сутінки;
назви свят, обрядів, відрізків часу: змовини, входини, зажинки, іменини, канікули, обжинки;
назви почуттів, емоцій, станів:
веселощі, гордощі, мудрощі, прикрощі, труднощі;
власні географічні назви: Альпи, Афіни, Гімалаї, Карпати, Прилуки.
 

3. Тренувальні вправи

1) Записати на дошці іменники, утворити від них форму множини.

Машина, голова, село, вечір.

2)Визначити число іменників-відгадок.

Загадки-складки.

а) Я антонім слова літо,                       б) Я антонім шуму, стуку,

в мене біла тепла свита,                           уночі без мене мука,

хоч мороз люблю сама:                            для спочину наймиліша.

адже звуть мене… (зима)                         Відгадали хто я?... (тиша).

в)Протилежний слову сміх.

Не від радості, утіх, -

Я буваю мимоволі

від нещастя чи від болю,

від образи чи невдач.

Здогадалися? Я… (плач).

3) Записати речення, визначити в кожному з них число іменника обличчя.

Обличчя дівчини пашіло жаром. Скоро заграва осяяла й обличчя бійців.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Робота в групах.

Розробіть туристичний маршрут по Україні чи своєму краю. Підготуйте відповідну рекламу. Виявіть кмітливість і фантазію. Використовуйте іменники всіх родів у всіх формах числа.

VІ. Підсумки уроку.

Заповнити таблицю «Що я вже знаю».

VІІ. Домашнє завдання.

Записати іменники у дві колонки (вживаються в однині або тільки у множині).

Карпати, Україна, мідь, мед, іменини, нафта, заробітки, Донбас, хащі, боротьба, сукно, терези, Львів, Суми, молоко, джунглі, макарони, вермішель, бетон, ясла, канікули. 

Немає коментарів:

Дописати коментар