пʼятниця, 5 грудня 2014 р.

Частка як службова частина мови,види часток.

Мета:  систематизувати матеріал про частку, її види; розвивати їх вміння аналізувати частку як службову частину мови, формувати вміння розрізняти за видами; сприяти розвитку логічного мислення учнів; виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

Вступне слово вчителя

         Ласкаво просимо! Я рада Вас бачити і вітати в нашому конструкторському бюро “Умійко”, де вивчаються одиниці морфології. Вона нагадує величезний конструктор, який складається з безлічі різноманітних деталей, з яких ми складаємо речення. Ми їх згрупували в 6 комплектів; вони мають назву: “САМОСТІЙНА ЧАСТИНА МОВИ”.

         Але якими б значущими частинами мови вони не були, без допоміжних детальок (гвинтиків, шурупиків) в певних конструкціях вони триматися не зможуть. Тому народ придумав собі і допоміжні слова, хоч вони й маленькі, але важливі і необхідні. М.Рильський сказав: “Немає мудріших, як народ учителів – у нього кожне слово – це перлина”. А поєднання допоміжних слів і головних створює гармонію мовлення, за допомогою якого ми можемо:

“Молитись і радіти, і журитись,

Осонцений стрічати день погідний,

Вітати світ, боротися, любити…”

         Називаються ці допоміжні частинки – “СЛУЖБОВІ ЧАСТИНИ МОВИ”.

Мотивація навчання школярів

         Дві групи службових частин мови, а саме прийменники і сполучники, ми вже вивчили. Тому ви логічно можете зрозуміти, що тема сьогоднішнього заняття: частка.

         - А скажіть-но, навіщо нам так детально вивчати всі оці частини мови, адже мало хто з вас буде мовознавцем? (Щоб ми, ким би не стали, вміли висловлювати грамотно свої думки).

         - Принцип нашої роботи: Гарний спеціаліст – розумний спеціаліст. А працюватимемо сьогодні ми під таким девізом: Тільки тих, хто любить труд, в нас умійками зовуть.

Активізація опорних знань

         Але перед тим, як перейти до вивчення нової теми, давайте активізуємо набуті знання: трошки розімнемось.

         Працюємо за рядами. Перед вами три конструкції речень. У кожного на парті – робочі матеріали.

o   Сонце труд людський зігріє, бо що (б) без нього ми змогли.

o   (Не) намагайся в житті досягти недосяжного.

o   (Як) я люблю оці години праці, овіяні натхненням і теплом!

Завдання: 1-й ряд характеризує перше речення за частинами мови (якою частиною речення) є кожне слово (деталь), що входить до складу речення).

2-й ряд робить синтаксичний аналіз ІІ речення (яким членом речення виступає кожне із слів (деталей)).

3-й ряд дає загальну характеристику ІІІ речення.

Оголошення теми і мети уроку

         Тепер переходимо до теми сьогоднішнього заняття. Виходячи з теми, визначимо мету: Що до кінця уроку маємо знати? А що маємо вміти? Вперед до досягнення мети!

         Отже, перед вами нова деталь. Щоб знати як нею користуватися, треба знати (що?) – інструкцію. Уявімо, що вона загубилася. Давайте спробуємо самі скласти цю інструкцію. А в цьому нам допоможе робочий матеріал, над яким ми вже працювали, та блок-схема.

         Що ми вже знаємо?

         Частка – це незмінна частина мови, яка вносить додаткові смислові відтінки в речення або служить для творення деяких граматичних форм слів.

         За значенням та роллю в реченні частки поділяються на:

формотворчі;
наказовий спосіб дієслова (хай служить, нехай ідуть), умовний спосіб дієслова (працював би, грали б).
заперечні;
виражають заперечення: не, ні, ані (Не намагайся в житті досягти недосяжного).
модальні.
вносить різні смислові відтінки в речення, а також виражають почуття і ставлення того, хто говорить, до висловленого (питання, оклик, вказівку, сумнів, виділення або обмеження, підсилення, пом’якшення наказу).

       Як ви думаєте, навіщо використовують модальні частки у реченні? (Щоб показати своє ставлення до того, що ми висловлюємо).

       А саме? (радість, сумнів, впевненість)

Аналіз третього речення: спробуйте визначити, який відтінок вносить в речення ця частка? (захоплення)

       Як ви думаєте, які відтінки вносять в речення дані частки? (творення форми дієслова; заперечення; виражають почуття, ставлення того, хто говорить, до висловлюваного)

Звіряємо нашу схему-інструкцію з підручником.

Закріплення вивченого матеріалу

         Це була теорія, але вона є мертвою без практики.

         Виконуємо тренувальні вправи.

1.     Запишіть речення. (на дошці)

Вкажіть частки. З’ясуйте роль кожної в реченні.

Нехай мені пісня голосно заплаче, нехай у могилах будуть сон козачий (В.Самійленко). Наша дума, наша пісні не вмре, не згине… (Т.Шевченко). Життя росте лишень з любові, лишень краса людей навчає жить! (Д.Павличко)

2.     Розподільний диктант.

Формотворчі, заперечні й модальні частки записати в три колонки.

Навіть, саме, хай, якраз, би, не, ось, нехай, авжеж, ані, б, лишень, ні.

3.     Виконання вправи з підручника.

4.     А тепер “прокрутіть” свою пам’ять і пригадайте, які ви знаєте прислів’я про труд, в яких є, звичайно ж, частка (І варіант-група), загадка, в яких є частки (ІІ варіант-група). Хто більше пригадає за 3 хв.

І        1. Хто не працює. Той не їсть.

         2. Не берися не за своє діло.

3. Бездонної бочки не наллєш.

4. Не зоравши, не посієш.

5. Ні в поле не візьми, ні вдома не лиши.

ІІ       1. Іде лісом – не шелестить.           (Промінь сонця

             Іде водою – не плюс котить.                або місяця)

          2. Хоч сам не біжить, а стоять не велить.                  (Мороз)

          3. Ні рак, ні риба, ні звір, ні птиця,

 Голос тоненький, а ніс довгенький.

 Хто його уб’є, той кров свою проллє.                   (Комар)

          4. Не їсть, не п’є, а ходить і б’є.             (Годинник)

          5. Книжки читає, а грамоти не знає.       (Окуляри)

          Висновок: в прислів’ях і загадках здебільшого використовуються заперечні частки.

5.     А зараз давайте спробуємо дослідити, як використовуються частки в щоденному мовленні. Розіграємо життєві ситуації і складемо ситуативні діалоги:

1-й ряд: в телемайстерні;

2-й ряд: в магазині;

3-й ряд: в автосервісі.

В телемайстерні

- Доброго дня! У мене щось сталося з телевізором. Він не працює.

- Доброго дня! Якої марки ваш телевізор? Давно не показує?

- Я не знаю якої марки він. Але ж він показує, тільки не говорить, і кольори пропали.

- Візьміть квитанцію про ремонт, а заберете через десять днів.

У магазині

- Доброго дня! Я хотів би купити подарунок мамі на День народження. Що вибрати – не знаю.

- Доброго дня! Подарунок вам потрібен на велику суму, чи ні?

- Не дуже.

- То купіть їй живі квіти.

В автомайстерні

- Доброго дня! Я хотів би поремонтувати моє авто.

- Доброго дня! А якої марки ваш автомобіль?

- Москвич. Може, з двигуном щось?

- Та у вас лишень пальне закінчилось.

6.     Запишіть речення, зробіть синтаксичний розбір.

          Всміхаються ледь студені вуста.

          Лиш вітер між високих бур’янів тобі в обличчя дихає волого. Про тяжкі заробітки бодай не знали б наші дітки.

          Отже, частка не виступає членом речення.

Гра “Хто кращий”

(підведення підсумків уроку)

          Кажуть, що хлопці краще розбираються в деталях. Ану побачимо, чи зможуть вони виграти.

          Визначаємо учасників: 3 дівчинки і 3 хлопчики.

1.     Складемо конструктор із самостійних частин мови: скільки їх є, назвіть їх.

2.     Складемо конструктор із службових частин мови: скільки їх є, назвіть їх.

3.     Що таке частка? Назвіть розряди часток. Наведіть приклади.

          Отже, частка – це невід’ємна складова всіх деталей мовлення. Її треба знати  і правильно використовувати.

Домашнє завдання

(а) Опрацювати ще одну деталь із нашого маленького конструктора “Службові частини мови” – частка;

(б) сконструювати текст, доповнивши його частками (для найсильніших);

(в) з художньої літератури виписати 5 речень, підкреслити частки, визначити їх розряди (для слабших).

          Закінчити урок хотілося б такими словами:

Мільйони в тебе слів, мільйони значень різних…

О скільки зосереджено і мудрості, й краси!

Віки тебе терзали люті, грізні,

Але зламати так і не змогли.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар